Astma. Jakie ćwiczenia wybrać?
Osoby chore na astmę często nie podejmują aktywności fizycznej w obawie, że nasili ona objawy choroby. Hiperwentylacja dróg oddechowych może prowadzić do skurczu oskrzeli, a wówczas w trakcie wysiłku pojawiają się kaszel, świst, duszności. Jednak w ciągu 30–60 minut wszystkie te niekorzystne objawy samoistnie ustępują.
Przed dokuczliwymi objawami hiperwentylacji można się zabezpieczyć, stosując przed planowanym treningiem leki rozszerzające oskrzela. Poza tym osoby z astmą muszą rozsądnie dobierać rodzaj wysiłku.
Jeśli są dodatkowo uczulone na kurz, powinny unikać małych, dusznych sal gimnastycznych. Jeśli mają alergię na pyłki, nie powinny trenować w otoczeniu przyrody: w lesie czy na trawniku, bo to może wywołać napad duszności. Nie zaleca się też treningu na zimnym powietrzu. Za to jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, gry zespołowe są jak najbardziej wskazane. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności regularne uprawianie sportu poprawia ogólną kondycję i wentylację, co umożliwia chorym swobodniejszy oddech i łagodzi przebieg choroby.