Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniora – z perspektywy fizjoterapeuty

Mówi Iwona Ptasznik z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie

Proces starzenia się jest wpisany w nasze życie i ma charakter postępujący. Zmniejszają się rezerwy organizmu, obniża się jakość życia, spada samodzielność. Aby spowolnić te procesy, senior musi być aktywny. Ruch to główny czynnik pomagający jak najdłużej zachować niezależność, sprawność i samodzielność. W jaki sposób osoba starsza może sobie pomóc? Przez dobór odpowiedniego treningu i codzienną aktywność.

Ruch pomaga utrzymać sprawność układów mięśniowego i kostnego

Co istotne: ruch jest wskazany niemal we wszystkich jednostkach chorobowych bez wyjątku – od chorób układu krążeniowo-oddechowego po choroby układu kostno-stawowego.

Z wiekiem pojawia się tzw. zespół kruchości, słabości, zanikają mięśnie i tkanka kostna. Możemy zapobiegać tym procesom, opóźnić ich wystąpienie właśnie poprzez ruch i odpowiednie odżywienie organizmu. Aktywność fizyczna może także poprawić metabolizm węglowodanów w przypadku cukrzycy. Dzięki aktywności zmniejszamy też ryzyko upadków mimowolnych i powtarzających się, które najczęściej są spowodowane osłabieniem układu kostno-mięśniowego i obniżeniem równowagi.

Również kondycja psychofizyczna jest uzależniona od ruchu: kontakty społeczne, wyjście na rehabilitację czy do klubu seniora, wyjazdy na turnusy – wszystko to sprzyja utrzymaniu dobrej formy psychicznej.