Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniora – z perspektywy ortopedy

Mówi dr Jan Paradowski, ortopeda w Sport-Med Kraków

Dr Jan Paradowski

Chrząstka, warstwa podchrzęstna, włókna kolagenowe ścięgien, włókna mięśniowe, więzadła oraz przyczepy ścięgien do kości – te struktury mają decydujący wpływ na funkcjonowanie naszych stawów. Możemy je utrzymywać w dobrej formie wyłącznie podczas ruchu; przebudowują się i prawidłowo odżywiają wtedy, gdy chodzimy, biegamy, ćwiczymy itd.

Podstawowymi zadaniami chrząstki są amortyzacja oraz zmniejszanie tarcia między kośćmi. Jedynym źródłem odżywienia jest dla niej płyn stawowy, bo to tkanka o niezwykle ciekawej budowie, pozbawiona naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych. Chrząstka odżywia się przez płyn stawowy, który zasysa i oddaje jak gąbka. Ten proces także odbywa się tylko podczas ruchu. Jeśli „gąbka” będzie pozbawiona płynu, zwyczajnie się zniszczy. A zatem to fakt: mało aktywny tryb życia prowadzi do niszczenia chrząstki. Regularny ruch może temu zapobiec.

Aktywność fizyczna jest też istotna w profilaktyce osteoporozy. Kości lubią być obciążane ruchem, potrzebują docisku – wówczas przebudowują się i wzmacniają, a w efekcie dochodzi do produkcji nowych komórek kostnych. Zaś kość nieużywana przy siedzącym trybie życia zwyczajnie się odwapnia, co prowadzi do osteoporozy. Dlatego pamiętajmy: ruch wzmacnia kości poprzez ich przebudowę i wbudowywanie wapnia!