Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

O dobrym wpływie aktywności fizycznej na rozwój dziecka nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Jednak prawdopodobnie niejednemu rodzicowi będzie trudno przekonać do tego swoją pociechę. Rodzicu jeśli nie masz pomysłu co zrobić, aby Twoje dziecko zamieniło kanapę przed telewizorem na dawkę ruchu, ten artykuł jest dla Ciebie.

Przede wszystkim nie namawiaj dziecka. Nie wiedzieć czemu, natura wielu dzieci skłania je ku robieniu rzeczy na przekór prośbom swych rodziców. Dlatego przede wszystkim staraj się delikatnie sugerować zajęcie się sportem, a nie przymuszaj do niego.

  1. Przykład idzie z góry. Jeśli rodzice aktywnie uprawiają sport to wielce prawdopodobne jest, że dziecko również będzie to robić, traktując jako coś oczywistego. Każdy sportowy rodzic pewnie marzy o tym, żeby jego dziecko wybrało do uprawiania taką samą dyscyplinę, jak on. Jednak wybór dyscypliny powinien być decyzją dziecka, a sportowa mama lub sportowy tata powinni swojej latorośli pomóc sprawdzić się w różnych dyscyplinach.
  1. Pomysłowy gadżet. Do uprawiania sportu zawsze potrzebne jest jakieś dodatkowe ubranie. Może pozwól je zaprojektować swojemu dziecku? Nie trzeba kupować drogich i markowych koszulek żeby zachwycić pociechę jakimś ciuchem. Rzuć pomysł, aby sam stworzył t-shirt przeznaczony do ćwiczeń. Kreatywne zadanie wciągnie go na dłuższą chwilę, a jej efekt pozwoli z większą ochotą pójść na zajęcia.
  1. Popytaj znajomych. Może w gronie Twoich przyjaciół lub rodziny jest dziecko w podobnym wieku, które uprawia sport. Jeśli tak to przy okazji najbliższego spotkania poproś je by opowiedziało Twojej latorośli o tym jak może być fajnie na zajęciach sportowych. Opowieść rówieśnika może być dla dziecka bardziej wiarygodna i skłoni do sprawdzenia, czy na tych treningach jest faktycznie tak fajnie jak słyszał.