Zwróć uwagę co je Twój mały sportowiec!

Masz w domu małego sportowca, który po szkole z ochotą biegnie na trening, zamiast godzinami grać w gry komputerowe? Zadbaj o jego dietę! Już od najmłodszych lat w parze z regularną aktywnością fizyczną powinien iść odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania.

– Dieta małego sportowca różni się od diety zwykłego dziecka. Nieprawidłowe odżywianie w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej może wpłynąć na spadek siły, wytrzymałości, szybkości, na zwiększenie męczliwości, ryzyka urazów i pogorszenie skupienia. Okres dzieciństwa i dojrzewania jest najważniejszym okresem życia – to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe, które będą stanowić fundament diety w dorosłym życiu. Odpowiednia dieta małych sportowców ma pomóc im w uprawianiu wybranej dyscypliny, dlatego powinni wiedzieć, co spożywać, kiedy i w jakich ilościach. Odpowiedzialni są za to szczególnie rodzice – przypomina Katarzyna Maliszewska z ośrodka Sport-Med Kraków.

Zwróć uwagę na wartości odżywcze

– Białko jest najważniejszym elementem diety młodego sportowca, ważnym dla stanu kości i mięśni. Równie duże jest zapotrzebowanie na węglowodany, ponieważ im więcej się ruszamy i uprawiamy sportu, tym częściej powinniśmy po nie sięgać, aby zrównoważyć wydatki energetyczne. Treningi czy zawody mogą zwiększyć dzienny wydatek energetyczny nawet dwukrotnie. Dieta wysokowęglowodanowa nie jest jednak wskazana w przypadku dzieci, gdyż może zaburzyć spożywanie białek, wpłynąć negatywnie na wzrost, jak i proces dojrzewania. Tłuszcze powinny pokrywać 40% dziennego zapotrzebowania kalorycznego – dodaje Maliszewska.