Zbierz siły przeciwko sarkopenii

Sarkopenia to nieunikniony proces, który dotyka osoby często po 40. roku życia. Polega on na utracie masy mięśniowej, a co za tym idzie – na spadku siły i sprawności. Wraz z upływem lat sarkopenia w mniejszym lub większym stopniu dotyka wszystkich, ale są sposoby na jej złagodzenie.

Co powoduje sarkopenię?

Z wiekiem spada poziom wielu produkowanych przez organizm hormonów, także tych odpowiadających za procesy anaboliczne (jak DHEA czy testosteron), czyli przyczyniających się do wzrostu masy mięśniowej. Dlatego mniej więcej od 40. roku życia należy robić badania sprawdzające poziom hormonów, a wyniki konsultować z lekarzem.

Jak można zachować masę mięśniową? Przede wszystkim poprzez aktywność fizyczną! Wysiłek jest najważniejszym elementem zmierzającym do złagodzenia sarkopenii. Mięśnie, które są regularnie wykorzystywane do pracy, zdecydowanie wolniej zanikają. Dlatego zamiast wjeżdżać windą na najniższe piętra, postarajmy się przebyć tę drogę o własnych siłach po schodach. Idealnie byłoby zapewnić sobie regularne ćwiczenia kilka razy w tygodniu pod okiem trenera.

W jak najlepszym utrzymaniu mięśni pomocna będzie również odpowiednio zbilansowana dieta. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wartości odżywcze i ilość przyswajalnego białka, które odpowiada za budowę mięśni. Najlepszym źródłem protein dla organizmu są drób i produkty pochodzenia mlecznego.