Ruch w profilaktyce osteoporozy

Aktywność fizyczna to najważniejszy element w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Po 30. roku życia masa kostna zaczyna się zużywać, co może prowadzić do osłabienia i złamań kości. Jedynie ruch może temu zapobiegać.

Tabletki nie wystarczą – zawarty w nich wapń nie będzie absorbowany przez kości, jeśli nie mamy ruchu i nie wysyłamy organizmowi sygnału, że ten składnik jest nam potrzebny. Odpowiednio dobrany trening zmniejsza zatem ryzyko złamań kości. Eksperci WHO zalecają, by w programie treningowym dla seniorów znalazły się ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe oraz rozciągające, koordynacyjne i równoważne.

Warto skorzystać z każdej sposobności do ruchu na świeżym powietrzu

Ćwiczenia wytrzymałościowe – takie jak szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie – najlepiej wykonywać 2–3 razy w tygodniu przez 20 minut. Ćwiczenia siłowe angażujące najważniejsze partie ciała (brzuch, ręce, nogi, plecy) zalecane są 2 razy w tygodniu po 20 minut. Wystarczy wykorzystać w nich opór własnego ciała albo butelkę wypełnioną wodą. Ćwiczenia rozciągające, koordynacyjne i równoważne należy z kolei wykonywać codziennie po 5–10 minut.