Dlaczego ruch jest tak ważny dla seniora – z perspektywy okulisty

Mówi lek. Małgorzata Mimier-Janczak, okulistka, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna to wyznacznik ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie inaczej jest w odniesieniu do narządu wzroku. Ostatnie publikacje w renomowanych czasopismach sugerują, że kilka powszechnych, grożących utratą wzroku chorób oczu, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD – age-related macular degeneration) oraz retinopatia cukrzycowa, może się wiązać z niższym poziomem aktywności fizycznej.

Regularny ruch ma korzystny wpływ na narząd wzroku

Ćwiczenia fizyczne mogą chronić przed przerostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych występującym w tych chorobach. Ruch może im zapobiec, a po zdiagnozowaniu – zmniejszyć ich nasilenie. Aktywność fizyczną poleca się także pacjentom z cukrzycą w celu lepszej kontroli cukrów. Zmniejsza to ryzyko powikłań ogólnoustrojowych, również okulistycznych.

Regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne pod postacią spacerów, jazdy na rowerze, pływania czy tańca mają udokumentowany korzystny wpływ na zdrowie, w tym na narząd wzroku. Zaleca się 150 minut takich ćwiczeń tygodniowo, co odpowiada ok. 30 minutom dziennie 5 razy w tygodniu.