Kijki dla wszystkich

Odkąd na początku XXI w. nordic walking pojawił się w Polsce, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Jego fenomen polega m.in. na tym, że jest dostępny właściwie dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, a przy tym rzeczywiście łączy ludzi. Z kijkami spacerują rodziny, sąsiedzi i znajomi, dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy. Dynamicznie rozwijają się też kluby i stowarzyszenia amatorów tej aktywności.

Korzenie

Źródeł nordic walkingu można doszukiwać się już w wędrówkach starożytnych pasterzy, którzy podpierali się kijami. Od stuleci podobnie czynili turyści wędrujący po górach. Kije ułatwiały im wspinaczkę i pomagały zapobiegać upadkom, zwiększając płaszczyznę podparcia. Wraz z rozwojem turystyki i wspinaczki górskiej w XX w. pojawiły się specjalne kijki trekkingowe, bardzo przydatne podczas wędrówek po wysokich górach. To właśnie trekking z ich wykorzystaniem uważa się za jeden z prototypów współczesnego nordic walkingu.

Nordic walking to forma aktywności, którą mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.
Źródło: 123RF

Bezpośredni rodowód to jednak raczej lata 20. i 30. XX w. i „sucha zaprawa” fińskich sportowców, którzy na letnich treningach kondycyjnych używali kijów podczas biegu. Jako pierwszy termin „nordic walking” zastosował Fin Marko Kantaneva w latach 80. w swojej pracy magisterskiej. Po jej publikacji, we współpracy z producentem sprzętu narciarskiego, wprowadzono profesjonalne kijki, a sportowy trening z nimi stawał się coraz bardziej popularny. W 1997 r. Kantaneva wspólnie z naukowcami opracował znaną i obowiązującą do dziś technikę nordic walkingu.

Bezpieczeństwo i uniwersalność

Nordic walking to według jego twórców najbardziej naturalna i kompleksowa forma aktywności ruchowej, angażująca aż do 90% mięśni. Ten szczególny rodzaj marszu przy użyciu specjalnie skonstruowanych kijków różni się od zwykłego spaceru także tym, że dzięki aktywizacji górnych partii ciała kręgosłup i stawy kończyn dolnych są mniej obciążone – ponadto w ciągu godziny pozwala spalić aż do 40% kalorii więcej niż w analogicznym czasie w trakcie tradycyjnego joggingu.

Nordic walking, pod warunkiem zastosowania prawidłowej techniki chodzenia, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Poprawia ogólną wydolność organizmu i koordynację ruchową, koryguje wady postawy, pomaga zwalczyć bóle kręgosłupa, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza napięcie mięśni barków i karku. Jest też godnym uwagi rozwiązaniem dla osób uskarżających się na bóle stawów, zmagających się z nadwagą, chronicznie zestresowanych.
Spacery z kijkami mają liczną grupę entuzjastów również z tego powodu, że nie wymagają dużych nakładów finansowych i są uniwersalną, szeroko dostępną formą aktywności ruchowej. Mogą ją podejmować kobiety i mężczyźni, dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy. Szczególnie polecana jest tym ostatnim ze względu na nieskomplikowany charakter, umiarkowany wysiłek, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dużą przydatność w podtrzymaniu dobrej kondycji i ogólnej sprawności. Co ważne, marsz może się odbywać w różnorodnych warunkach: zarówno w parku czy w lesie, jak i na terenie górzystym. To świetna okazja do bliskiego kontaktu z naturą, bo spacerować z kijkami możemy w pięknych okolicznościach przyrody, w miejscach o wyjątkowych walorach krajobrazowych, szczególnie urokliwych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by połączyć taki spacer ze zwiedzaniem.

Spacery łączą ludzi

Nordic walking to rodzaj aktywności ruchowej, który może być podejmowany w gronie rodzinnym, nawet z udziałem przedstawicieli kilku pokoleń o zróżnicowanej kondycji fizycznej. Wędrówka z kijkami jest świetnym sposobem na przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu, integrację oraz wzmacnianie więzi i relacji międzyludzkich. Do wspólnego marszu można zachęcić i zaprosić także znajomych czy sąsiadów.

Wycieczka z kijkami pozwala cieszyć się pięknem natury, to też świetny sposób na odkrywanie uroków okolicy.
Źródło: 123RF

W całej Polsce istnieje wiele grup, stowarzyszeń i klubów zrzeszających miłośników nordic walkingu. Jedną z takich grup są Pogodni Nordikowcy ze Szczecina. Członkowie spotykają się regularnie na spacerach, ćwiczeniach, wycieczkach i imprezach rekreacyjnych. Współorganizują też szkolenia prawidłowego chodzenia z kijkami. We współpracy z miastem zrealizowali projekt „Upowszechnianie kultury fizycznej poprzez prowadzenie zajęć nordic walking dla mieszkańców Szczecina – seniorów, dzieci i młodzieży oraz organizację obozu sportowego Pogodny Nordic Camp”. W jego ramach przeprowadzono cykl bezpłatnych zajęć oraz zorganizowano obóz, podczas którego odbyły się szkolenie z właściwej techniki nordic walkingu i treningi z elementami ćwiczeń lekkoatletycznych. Warto poszukać podobnych rozwiązań w najbliższej okolicy, aby przy wsparciu fachowców nauczyć się, jak poprawnie chodzić z kijkami. Później można już tworzyć mniej formalne grupy.

W naszym kraju regularnie odbywają się również liczne zawody, rajdy i okolicznościowe imprezy dla entuzjastów tej formy aktywności fizycznej. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i ciekawego spędzenia czasu.