Jak zostać sportową rodziną? To proste!

Przez lockdown i zamknięcie siłowni, parków trampolin oraz basenów aktywność fizyczna w wielu domach zeszła na dalszy plan. Obostrzenia spowodowały, że ruch był mocno utrudniony, przez co sport przestał być nawykiem zarówno starszych, jak i młodszych. Tymczasem eksperci od lat przekonują, że aktywność fizyczna to sposób na zdrowie, brak zbędnych kilogramów i uniknięcie wielu schorzeń. Jak włączyć sport do rodzinnego planu dnia? To naprawdę łatwe i nie wymaga wysokich nakładów na sprzęt czy stroje.

3437543 – a young mother roller skating with her daughter

Darmowym sposobem na aktywność w każdym wieku są spacery. W codziennym pędzie czasami trudno znaleźć na nie czas, ale warto przyjrzeć się swojemu planowi dnia. Może np. wrócicie z dzieckiem ze szkoły pieszo? Aby uatrakcyjnić powrót do domu, rano zabierzcie ze sobą hulajnogę czy rolki – w większości szkół są stojaki do przypięcia większego sprzętu, a mniejszy można zostawić w szatni. Spacery możecie także wpleść w wyjścia do biblioteki, na zakupy czy do lekarza. Często dopiero zamiana samochodu na piesze wędrówki uświadamia, że wbrew pozorom przejazd autem nie oznacza dużo szybszego dotarcia do celu – zwłaszcza w zatłoczonym mieście, gdzie wiele czasu pochłania stanie w korkach i szukanie parkingu.
Dobrym pomysłem na rodzinną aktywność jest też jazda na rowerze albo rolkach. Oba sprzęty może obsługiwać już kilkulatek. Koszt rolek dla młodszych dzieci to ok. 90 złotych. Są one wyposażone w boczne kółko, które zwiększa stabilność i ułatwia maluchowi opanowanie techniki oraz ruchów. A gdy już dziecko nauczy się jeździć, kółko można przekręcić do głównej osi. Dobrym rozwiązaniem są rolki z regulacją rozmiaru (zakres wynosi zazwyczaj trzy rozmiary) – mogą być używane dłużej.
Rolki pomagają zrzucić nadprogramowe kilogramy niemal tak samo skutecznie jak bieganie. Podczas godziny jazdy spala się ok. 600 kcal. Systematyczne treningi – najlepiej minimum trzy razy w tygodniu – stosunkowo szybko rzeźbią sylwetkę i wzmacniają mięśnie. Kolejną ich zaletą jest zdecydowanie mniejsze obciążanie stawów niż podczas biegu. Używając rolek, wykonuje się tzw. trening aerobowy, który przynosi korzyści sercu i całemu układowi krążenia. Z czasem każdy miłośnik tej aktywności zauważy, że ma więcej energii i wolniej się męczy.

Aktywność możecie również zaplanować w czterech ścianach, gdy pogoda nie zachęca do wyjścia. W okresie pandemii powstało sporo filmików z instruktażami do międzypokoleniowych ćwiczeń. Kij od mopa, ręcznik, maskotka – te przedmioty pozwalają ćwiczyć na różne sposoby. Równie dobrą metodą na ruch bez wychodzenia z domu są aplikacje na smartfony, nierzadko darmowe. Pozwalają ustalić codzienny zestaw ćwiczeń, przypominają o porze aktywności i umożliwiają monitorowanie postępów.
Zanim przystąpicie do ćwiczeń, pamiętajcie o rozgrzewce. Pomaga ona uelastycznić mięśnie i przygotować organizm do wysiłku, sprawiając, że ćwiczenia są bardziej efektywne, a prawdopodobieństwo kontuzji – znacznie mniejsze. Dlatego jeśli wybrany zestaw ćwiczeń online nie zawiera takiego przygotowania, warto najpierw znaleźć film z samą rozgrzewką.

Oglądacie wspólnie program w telewizji? Wykorzystajcie przerwę reklamową na urządzenie szybkich zawodów, np. w robieniu przysiadów. Przegrywa ten, kto pierwszy się zmęczy i przestanie, albo zwycięża ten, kto w przerwie zrobił więcej przysiadów.

Jeżeli macie do dyspozycji większą przestrzeń w domu, możecie też urządzić zawody taczek. Dziecko kładzie się na brzuchu i podpiera wyprostowanymi rękami, a rodzic chwyta je za nogi na wysokości kostek. Dziecko rusza na rękach do przodu. Stwórzcie rodzinne drużyny i zorganizujcie wyścigi w salonie!

Doskonałą zabawę i wiele pomysłów na aktywną rywalizację w czterech ścianach zapewnia także skakanka. Możecie podzielić się na drużyny, np. rodziców i dzieci. Dzieci stają naprzeciwko siebie i kręcą skakanką, a rodzice wspólnie przeskakują obunóż. Na jeden ruch skakanką przypada jeden przeskok. Inny pomysł to zorganizowanie konkurencji w liczbie skoków wykonanych w określonym czasie. Skoki na skakance poprawiają kondycję i ogólną koordynację ruchową oraz wzmacniają mięśnie nóg.
Planując aktywność fizyczną, nie zapominajcie o systematyczności. Ruch powinien zajmować stałe miejsce w rozkładzie dnia. To pozwala osiągać efekty oraz wyrobić nawyki, które dzieci będą kontynuować w dorosłym życiu.