Czy można ćwiczyć ze wszczepioną endoprotezą?

Zastosowanie endoprotezy to najczęściej ostateczność, gdy inne sposoby na poprawę stawu nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Czy po takim zabiegu należy zaprzestać aktywności fizycznej? Wręcz przeciwnie! Należy być dalej ruchliwym, ale zastosować się do zaleceń specjalisty.

– Proteza nie zamyka drogi do ćwiczeń, ale ją otwiera, choć nie zawsze do takiej aktywności jak przed zabiegiem. Osoby, które mają wszczepioną endoprotezę, powinny raczej unikać dyscyplin szczególnie urazowych. Na narty czy rolki teoretycznie możemy się wybrać, ale należy sobie zdawać sprawę z ciężkich powikłań przy upadku, jakim jest złamanie okołoprotezowe kości. Podobnie jest ze sportami kontaktowymi, jak piłka nożna czy koszykówka. Trzeba racjonalnie wykorzystywać swój potencjał sportowy: lepiej wybierać pływanie, spacery, rower, trucht, lekką siłownię – te ćwiczenia korzystnie wpływają na ogólną kondycję pacjenta i mięśnie po wszczepieniu endoprotezy – radzi dr n. med. Paweł Skowronek, zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

I pamiętajmy o najważniejszym: lekarze zalecają umiarkowany wysiłek, dopasowany do wydolności organizmu, ale systematyczny i regularny. Dopiero wtedy aktywność przyniesie największe korzyści. Ruch to życie. Życie to ruch. A utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i elastyczność naszych mięśni i stawów działa prawie jak polisa ubezpieczeniowa.