W zdrowym ciele – zdrowy duch? To nie jest puste hasło

Najpierw cały dzień przy biurku, potem pół godziny w samochodzie, w domu – maraton serialowy, a w weekend odsypianie do późnego popołudnia. Wielu z nas nie potrafi wyrwać się ze statycznej codziennej rutyny. Coraz mniej ruchu mają też dzieci, w wielu przypadkach trudno do aktywności zachęcić również seniorów. A przecież ruch popłaca. Nie wszystkich przekonuje klasyczne hasło „sport to zdrowie”, warto więc przyjrzeć się faktom.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by każdy dorosły człowiek ruszał się przez 240 minut w ciągu tygodnia. Przez dwie i pół godziny nie musimy się przemęczać, ale 90 minut powinno być już dość intensywne. Niestety wśród Polek i Polaków aktywność fizyczna nie jest normą. Prawie połowa nie ćwiczy w ogóle. I niestety widać efekty: ponad połowa z nas waży zbyt dużo. Według CBOS-u problem ten dotyka 59% polskiej populacji. W przypadku 38% osób chodzi o nadwagę, a 21% zmaga się z otyłością. Niepokojem napawają także dane dotyczące dzieci, zbliżone do danych na temat dorosłych. Około jedna piąta dzieci cierpi na otyłość – alarmuje Instytut Żywności i Żywienia. Co ciekawe, zagraniczni naukowcy wskazali, że problem nadmiernej wagi dotyka przede wszystkim te młode osoby, które nadmiernie korzystają ze smartfona. Pięć godzin korzystania z nowoczesnych, podłączonych do internetu urządzeń zwiększa ryzyko otyłości o 43% – to wnioski z raportu wenezuelskiej uczelni Simón Bolívar University.

Na regularnym ruchu skorzystać mogą jednak nie tylko dzieci i dorośli przed pięćdziesiątką. Takie samo, a często nawet większe znaczenie ma sport dla seniorów. Autorzy raportu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu twierdzą, że sport pomoże każdemu starzeć się z radością. Dzięki niemu można uniknąć postępowania „chorobowego” procesu starzenia. Raport zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do starszych osób. Trening, który dla jednej będzie mało wymagający, dla innej może okazać się wyzwaniem. Zazwyczaj jednak możliwości seniora nie przekracza przykładowo ćwiczenie z półkilogramowymi ciężarkami. Specjaliści zalecają również trening wytrzymałościowy – niekoniecznie wymagający, mogą to być zwykłe przysiady czy spacery. Jak wykazują badania, wpływają one nie tylko na dobre samopoczucie fizyczne, ale też na spokój psychiczny.

Oczywiście nie trzeba być seniorem, by korzystać ze zbawiennego wpływu wysiłku fizycznego na organizm. Ruch jest wskazany także dorosłym, którzy do emerytury odliczają nie lata, ale dekady. Szczególnie jeśli etatowe osiem godzin spędzają przy biurku. Warto wtedy zrezygnować z wieczornej lampki wina i wypoczynku na kanapie. Lepiej wsiąść na rower, umówić się ze znajomymi na godzinę gry w piłkę nożną lub zapisać na zajęcia fitness. Poprawa nastroju gwarantowana – przecież aktywność fizyczna wpływa na produkcję endorfin (czyli „hormonów szczęścia”) przez organizm. Piszą o tym w swojej pracy naukowcy Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jak czytamy, wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na kluczowe układy ludzkiego organizmu: kostny, krwionośny, stawowy, oddechowy, trawienny.

Oczywiście wszystkie z wymienionych korzyści dotyczą i dzieci. Ruch ma dla nich jednak wyjątkowe znaczenie. Badacze mówią choćby o właściwej socjalizacji. Dzięki uprawianiu sportu dzieci mogą nauczyć się zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej. Ważna jest również postać trenera – właściwa osoba na takim stanowisku może stać się dla młodego człowieka autorytetem. Poprzez aktywność fizyczną dziecko może też nauczyć się dbania o swoje talenty i pracy nad słabościami. To ogromne zalety uprawiania sportu, który przekłada się na dobre samopoczucie dziecka. Dla wielu rodziców bolączką są częste choroby ich pociech. Badania wykazują, że regularny trening wzmacnia odporność młodego organizmu. Nie do przecenienia jest zbawienny wpływ sportu na rozwój hormonalny, a także na zdrowie psychiczne – ruch zmniejsza przykładowo ryzyko depresji.

Wniosek jest prosty: niezależnie od wieku warto dbać o dobrą formę. A to dlatego, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.