Kolana potrzebują ruchu!

Nasze ciało jest stworzone do ruchu, a stawy go umożliwiają. Dlatego tak ważne są regularne ćwiczenia. Ruch pozwala utrzymać elastyczność stawów, wzmacnia mięśnie (dzięki czemu stawy są odciążone), zmniejsza ból i napięcie mięśniowe. Aktywność fizyczna zwiększa siłę ścięgien i przyczepów do kości, co redukuje ryzyko kontuzji, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Regularne ćwiczenia zapobiegają też otyłości, która bardzo obciąża stawy.

Najbardziej powinniśmy dbać o kolana. Mają one dużą powierzchnię chrząstki stawowej, w 70% składającej się z wody. Odwodnienie powoduje, że chrząstka się kruszy, a to prowadzi do trwałych ubytków. Na co dzień nie wykorzystujemy jej w wystarczającym stopniu, co utrudnia jej naturalną regenerację. Aktywność fizyczna sprawia, że chrząstka kolanowa jest odpowiednio nawilżona, odżywiona i ukrwiona.

Nordic walking to jedna z najkorzystniejszych dla stawów form aktywności

Najlepsze dla stawów są pływanie, jazda na rowerze, marsz i nordic walking. Nie zaleca się uprawiania w nadmiarze takich dyscyplin sportowych, jak bieganie, crossfit czy aerobik.