Domowa gimnastyka – przykładowe ćwiczenia

Ruch to najlepsza i najskuteczniejsza profilaktyka. Badania pokazują, że u osób aktywnych fizycznie ryzyko wystąpienia chorób serca jest nawet o połowę mniejsze niż u tych, które nie wykonują żadnych ćwiczeń. Ćwiczenia powtarzane regularnie nie tylko zapobiegają wielu chorobom, lecz także pomagają w ich leczeniu i zachowaniu sprawności.

Aby żyć zdrowo i aktywnie, wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na sprzęt i zajęcia na siłowni. Wystarczy trochę dobrych chęci! Niektóre z tych aktywności możesz wykonywać bez wychodzenia z domu. Nawet nieskomplikowane ćwiczenia gimnastyczne wykonywane regularnie w domowym zaciszu, przyczynią się do lepszego samopoczucia.

Przykładowe ćwiczenia:

Ćwiczenie nr 1

Zrób klęk podparty. Wyprostowane ręce oprzyj o podłogę, głowę trzymaj w równej linii z kręgosłupem. Unoś na przemian wyprostowane nogi – za każdym razem wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powtórz ćwiczenie po kilkanaście razy na każdą nogę.

Ćwiczenie nr 2

Połóż się na plecach. Ręce wzdłuż tułowia, zegnij kolana. Stopy trzymaj oparte na podłodze. Unoś tułów, napinając przy tym mięśnie. Ciężar ciała utrzymuj na stopach i ramionach. Zatrzymaj uniesiony tułów na kilka sekund, próbując „docisnąć” pępek do kręgosłupa. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.

Ćwiczenie nr 3

Usiądź na podłodze. Nogi zgięte w kolanach przysuń w stronę tułowia tak, aby stopy dotykały pośladków. Obejmij stopy rękami, a łokcie oprzyj na kolanach. Odpychaj kolana łokciami na boki, aby poczuć opór.