Uczy, rozwija i zapobiega chorobom. Sport jest ważny w każdym wieku!

nordic-walkingRuch to życie – przekonują eksperci zawodowo zajmujący się aktywnością fizyczną. I nie można nie przyznać im racji. Aktywność fizyczna rozwija, uspokaja i pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Sport przynosi korzyści dzieciom, rodzicom i dziadkom.

Lista zalet, jakie przynosi aktywność najmłodszym, jest naprawdę długa. Sport wychowuje: uczy współpracy i przestrzegania pewnych reguł, pozwala zrozumieć relacje międzyludzkie i odnaleźć się w grupie. Aktywne dzieci są bardziej świadome własnych możliwości, kreatywne, wytrwałe i odpowiedzialne. Współdziałanie (np. podczas gry w piłkę) uczy wyrozumiałości dla innych, akceptacji porażek i empatii. Wymaga także opanowania, motywacji i solidarności. Badania dowiodły, że wysportowani młodzi ludzie osiągają lepsze wyniki w nauce. Ruch zwiększa bowiem zdolności poznawcze, wzmacnia układ nerwowy i pozytywnie wpływa na ogólną pracę mózgu.

Osoby sprawne cechuje większa pewność siebie. Są też zdecydowanie lepiej postrzegane w grupie. Ruch rozwija sprawność i kondycję młodego człowieka. Aktywne dzieci są zwinne, lepiej radzą sobie w codziennych czynnościach. Znają swoje możliwości i łatwiej im akceptować samego siebie. Dzięki wydzielaniu się endorfin po ćwiczeniach dzieci są w lepszym nastroju. Ruch redukuje napięcie i stres, pozwala wyładować negatywne emocje. Zwiększa także zdolność do skupiania się i poprawia podzielność uwagi.

Nie do przecenienia jest także wpływ aktywności na układ ruchu. Regularny wysiłek fizyczny poprawia mineralizację kości oraz ich wzrost, zapobiega wadom postawy, redukuje te już istniejące oraz wzmacnia i stabilizuje stawy. Aktywne dzieci mają silniejsze mięśnie brzucha i grzbietu, co pozwala utrzymać wyprostowaną sylwetkę i odciąża kręgosłup. Co ważne zwłaszcza w okresie dojrzewania, aktywność pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i kształtować sylwetkę. Młodym ludziom zaleca się ok. 60 minut umiarkowanej do intensywnej aktywności ruchowej dziennie.

Jak rozwijać aktywność dziecka? Tym młodszym i spontanicznym wystarczy po prostu nie przeszkadzać. Należy stworzyć im warunki do „wyżycia się”: zabrać do parku, na długi spacer albo pozwolić do woli biegać z kolegami po podwórku. Do okresu szkolnego młodemu człowiekowi wystarczą najprostsze sprzęty, jak rower, hulajnoga czy skakanka. Z ich pomocą zdoła stworzyć wiele zabaw ruchowych.

Dzieci w wieku szkolnym i młodzież wymagają systematycznych, zorganizowanych zajęć ruchowych. Naturalna potrzeba aktywności zanika z wiekiem, dlatego młodych ludzi trzeba do niej zachęcać poprzez ciekawą ofertę zajęć w ramach WF-u, uczestnictwo w klubach pozalekcyjnych itp.

Ruch w wieku dojrzałym to najlepsza i najskuteczniejsza profilaktyka. Badania pokazują, że u osób aktywnych fizycznie ryzyko wystąpienia chorób serca jest nawet o połowę mniejsze niż u tych, które nie wykonują żadnych ćwiczeń. Ruch nie tylko zapobiega problemom kardiologicznym, lecz także pomaga w ich leczeniu. Aktywność (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) zaleca się chorym z nadciśnieniem, miażdżycą tętnic dolnych i chorobą wieńcową. Ćwiczenia zmniejszają poziom „złego” cholesterolu w organizmie, a zwiększają poziom tego „dobrego”.

Dzięki ruchowi wolniej się starzejemy. Gerontolodzy zgodnie twierdzą, że u osób, które nie lubią się ruszać, szybciej dochodzi do zmian związanych z wiekiem. Pojawia się spadek wydolności fizycznej, zwolnienie przemiany materii i zmniejszenie odporności. Gorzej funkcjonuje też układ ruchu, co zwiększa ryzyko urazów i upadków.

Siedzący tryb życia, nieodpowiednia postawa czy częste dźwiganie ciężarów sprawiają, że z wiekiem kręgosłup zaczyna szwankować. Wraz z upływem czasu krążki międzykręgowe (zwane popularnie dyskami) ulegają spłaszczeniu. Gorzej znoszą obciążenia i wstrząsy, często pojawia się ból. Odpowiednio dobrana aktywność pozwala go niwelować i zapobiegać jego nawracaniu. Dodatkowo ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują kręgosłup. Dzięki temu łatwiej utrzymać prawidłową postawę.

Regularna aktywność fizyczna dobrze wpływa także na stawy. Zwiększa gęstość kości, wzmacnia ścięgna i więzadła. Ćwiczenia poprawiają również uwapnienie kości, przez co zmniejszają ryzyko osteoporozy.

Aktywność zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, co ma ogromne znaczenie dla chorych na cukrzycę. U osób wykonujących regularnie ćwiczenia fizyczne ryzyko pojawienia się tej choroby jest mniejsze nawet o kilkadziesiąt procent. Ćwiczenia sprawiają, że czujemy się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Badania pokazują, że osoby aktywne znacznie lepiej kojarzą fakty, szybciej podejmują decyzje i mają lepszą pamięć. Ruch pozwala uwolnić się od stresu, dzięki czemu np. znacznie łatwiej nam zasnąć.