Gimnastyka doskonałą zabawą

W rozwoju dzieci niezwykle istotny jest ruch. Ćwiczenia sprawnościowe rozwijają w maluchach zdolności motoryczne. A ćwiczenia w formie zabawy, jak również zdrowa rywalizacja np. podczas wyścigów są tym, co dzieci lubią najbardziej.

Przed wykonywaniem ćwiczeń należy zadbać o rozgrzanie mięśni, aby przysposobić organizm do wysiłku fizycznego. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko kontuzji i opóźnionej bolesności mięśni (czyli popularnych zakwasów). Najpowszechniejszą i dającą dzieciom dużo satysfakcji formą rozrywki jest bieganie. Zaproponujmy więc najmłodszym:

  • berka tradycyjnego
  • berka kucanego
  • berka leżącego
  • berka, gdzie złapanego trzyma się za rękę i goni kolejne dziecko, aż do złapania w goniącego węża wszystkie dzieci
  • bieg na torze przeszkód

Hula-hop

hula-hop-620px

Znane wszystkim duże koło posłużyć może do doskonałej zabawy – zawodach w kręceniu hula-hop. Najpierw wokół pasa, później wokół szyi. Kto wygra, może wymyślić kolejną zabawę. Połóż koło na ziemi, dzieci biegają z dala od niego, na Twoje hasło muszą wskoczyć do jego środka, ostatni odpada z gry. Trzymaj obręcz najpierw nisko, później wyżej. Dzieci przechodzą przez nią, nie mogąc jej dotknąć. Im wyżej będziesz trzymać koło, tym zabawa będzie bardziej śmieszna.

Skakanka

Skakanka posłuży dzieciom do skakania na dwóch nogach, jednej, przeciąganiu liny i chodzeniu po po niej, utrzymując równowagę. Skakanie to ćwiczenie wytrzymałościowe, wzmacnia mięśnie nóg, pleców i brzucha.