Co daje dzieciom aktywność fizyczna?

U dzieci nic tak znakomicie nie łączy przyjemnego z pożytecznym jak aktywność fizyczna. Przy okazji zabawy dziecko rozwija swój umysł i ciało, zawiera nowe znajomości i uczy się relacji społecznych. Wzmacnia swój organizm, co przekłada się na mniejszą zachorowalność. Co jeszcze zyskują dzieci aktywne fizycznie?

Od najmłodszych lat powinno się adoptować dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia. Jednym z jego fundamentów jest aktywność fizyczna, objawiająca się choćby uprawianiem sportu. Gry i zabawy wymagające od dzieci ruchu, to najlepsze sposoby wychowawcze w procesie kształtowania młodego człowieka.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej u dzieci:

  • Dzieci sprawne fizycznie cechuje większa pewność siebie. Są też zdecydowanie lepiej postrzegane w grupie.
  • Ruch rozwija sprawność i kondycję młodego człowieka. Aktywne dzieci są zwinne, lepiej radzą sobie w codziennych czynnościach. Znają swoje możliwości i łatwiej im akceptować samego siebie.
  • Dzięki wydzielaniu się endorfin po ćwiczeniach dzieci są w lepszym nastroju. Ruch redukuje napięcie i stres, pozwala wyładować negatywne emocje.
  • Aktywność zwiększa zdolność do skupiania się i poprawia podzielność uwagi.
  • Regularny wysiłek fizyczny poprawia mineralizację kości oraz ich wzrost, zapobiega wadom postawy, redukuje te już istniejące oraz wzmacnia i stabilizuje stawy. Aktywne dzieci mają silniejsze mięśnie brzucha i grzbietu, co pozwala utrzymać wyprostowaną sylwetkę i odciąża kręgosłup.
  • Aktywność pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i kształtować sylwetkę.