Nordic walking – idealna forma aktywności dla seniora

Kijki w dłonie i w drogę? Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic prostszego niż nordic walking. Jednak żeby ta forma aktywności fizycznej, szczególnie popularna u starszych osób, była efektywna, trzeba zastosować się do kilku wskazówek.

Spacery z kijkami pozwalają obniżyć poziom cholesterolu, a także pomagają w leczeniu chorób układu krążenia. Zalet nordic walkingu jest o wiele więcej, ale żeby je uzyskać trzeba opanować podstawową technikę. Wówczas uda nam się aktywować aż do 90% mięśni w naszym organizmie i w ciągu godziny spalać nawet 100 kcal więcej niż przy zwykłym spacerze bez kijków.

Poniżej zestaw wskazówek pokazujących, jak prawidłowo uprawiać ten sport.

  • Wykonując krok, najpierw stawiamy na ziemi pięty, następnie śródstopie, a na końcu wybijamy się z palców.
  • Kroki muszą być dłuższe niż podczas normalnego spaceru. Powinniśmy poczuć, że pachwiny są delikatnie rozciągnięte.
  • Nogi i ręce pracują na przemian – stawiając prawą nogę, wysuwamy do przodu lewą rękę, i na odwrót.
  • Podczas marszu tułów musi być wyprostowany. Ręce należy wyprostować w łokciach, ale stawy nie mogą być sztywne. Również wszystkie mięśnie powinny pozostać luźne. W żadnym wypadku nie wolno się garbić ani bezwładnie ciągnąć kijków za sobą!
  • Kijki do nordic walkingu powinny mieć smukłą rękojeść, z przytwierdzoną do niej specjalną rękawiczką. Umożliwia ona odepchnięcie całego ciała, bez wypuszczania kijków z rąk.