Aktywność dobra w każdym wieku – nordic walking

Spacery z kijkami wpływają na poprawę stabilności ciała, zmniejszają obciążenie stawów, pozwalają redukować cholesterol i masę ciała. To aktywność, która nie wymaga szczególnych umiejętności ani kondycji. Nordic walking może uprawiać niemal każdy! Przeczytaj, jak odpowiednio przygotować się do uprawiania tego sportu.

nordic-walking

Kijki do nordic walking powinny mieć smukłą rękojeść, do której przytwierdzona jest specjalna rękawiczka. Dzięki niej możliwe jest odpychanie całego ciała, bez wypuszczania kijków z rąk. Sprzęt powinien być dopasowany do wzrostu. Idealna długość kijka to nasz wzrost pomnożony przez 0,66,

Wykonując krok, najpierw stawiamy na ziemi pięty, następnie kładziemy śródstopie, a na końcu wybijamy się z palców. Kroki powinny być dłuższe niż podczas normalnego spaceru. Powinniśmy  poczuć, że stawy biodrowe delikatnie się rozciągają.

Nogi i ręce powinny pracować na przemian – stawiając prawą nogę, wysuwamy do przodu lewą rękę i na odwrót. Tułów powinien być wyprostowany, ręce w łokciach także. Stawy nie powinny jednak być sztywne. Nie wolno się garbić, ani bezwładnie ciągnąć za sobą kijków.