W ciąży też możesz być aktywna.
A nawet powinnaś!

Jeszcze do niedawna wśród specjalistów panowały różne opinie co do tego, czy ćwiczenia w ciąży są wskazane. Nowe wytyczne WHO opublikowane w listopadzie 2020 roku nie pozostawiają wątpliwości: wszystkie kobiety w ciąży i po porodzie – o ile nie ma do tego przeciwwskazań lekarskich – powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną przez co najmniej 150 minut w tygodniu.

W ich planie treningowym powinny znaleźć się ćwiczenia aerobowe (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Ciało kobiety w ciągu 9 miesięcy zmienia się: rosnący brzuch obciąża plecy i stawy, a wiele narządów pracuje ze zdwojoną mocą. Ruch łagodzi ten stan. Zapobiega wielu ciążowym dolegliwościom, takim jak bóle kręgosłupa, problemy z oddychaniem wywołane uciskiem na przeponę, nadciśnienie i obrzęki.

Ciąża nie jest chorobą – aktywność fizyczna poprawia kondycję i samopoczucie

Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi przez łożysko, zwiększa wydolność oddechową, skraca i ułatwia poród. Pozytywnie wpływa też na układ krążenia i zwiększa laktację po porodzie. Specjaliści są przekonani, że właściwie dobrane ćwiczenia mogą przynieść pozytywne skutki nie tylko matce, lecz także dziecku.