Rodzinnie i aktywnie. Jaki sprzęt wybrać?

Aktywność fizyczna może angażować i cieszyć całą rodzinę. Przy jednym stole ping-pongowym, podobnie jak na wycieczkach na rolkach czy hulajnogach, mogą bawić się rodzice i dzieci w różnym wieku. Zobacz, jakie sprzęty sprawdzą się w aktywnej rodzinie.

Piłki

Macie ogród lub boisko na osiedlu? Z piłką do nogi możecie zorganizować mnóstwo gier i zabaw – od zwykłego kopania do bramki po tzw. głupiego Jasia czy gry w dwa ognie. Piłka do siatkówki z kolei wcale nie musi wymagać odpowiedniego boiska z siatką. Piłkę można przebijać np. przez płot czy sznurek na pranie, podczas wyjazdu poza miasto czy na plaży. Linie boiska wytyczcie kredą, na piasku albo rozciągając linkę. Sama piłka zajmuje stosunkowo niewiele miejsca – warto wygospodarować stałe miejsce w bagażniku samochodu, dzięki czemu do gry będzie można wykorzystać nawet przypadkową okazję. Niezłą piłkę do gry w piłkę nożną da się znaleźć w promocji nawet za 10 zł, piłkę siatkową – za ok. 30 zł.

Paletki

Niemal na każdym większym osiedlu plac zabaw wyposażony jest w stół do ping-ponga. Zakup rakietek do tenisa stołowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wbrew pozorom gra nie musi być dwuosobowa. Możecie bawić się całą rodziną. Gra polega wtedy na bieganiu dookoła stołu i odbijaniu piłeczki w momencie, gdy znajduje się w miejscu naprzeciwko siatki. Jeśli pozwalają na to warunki, grać można także w domu. W internecie bez problemu da się znaleźć zestawy z siatką na przyssawkach, którą można przymocować nawet do kuchennego stołu. Koszt dwóch rakietek, piłeczki i siatki zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

Nie macie w okolicy ogólnodostępnego stołu? Rozwiązaniem może być badminton. W tej grze również może wziąć udział cała rodzina. Ustalcie np. takie proste zasady: gracze serwują lotkę do wybranej osoby, a jej zadaniem jest odbicie lotki tak, aby nie upadła na ziemię. Do zabawy wystarczy kawałek wolnego terenu. Zestaw czterech rakietek i dwóch lotek można kupić za ok. 70 zł.

Rolki

To doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu z nieco starszymi dziećmi. Możecie urządzać zawody, jeździć, trzymając się za ręce, wymyślać rozmaite układy. Możecie szaleć po osiedlowych uliczkach lub alejkach w parku. Nauka jazdy na rolkach wbrew pozorom wcale nie jest trudna i stanowi doskonały trening w każdym wieku. Jazda poprawia kondycję, odpręża, wyrabia równowagę i koncentrację. Pozwala na pracę niemal wszystkich mięśni, zwłaszcza nóg, tułowia i pleców. Po godzinnej zabawie spalimy więcej kalorii niż w czasie jazdy rowerem. Przy okazji wyrzeźbimy nieco mięśnie ud i pośladków. W ofercie sklepów sportowych można znaleźć rolki z rozstawionymi kółkami dla młodszych dzieci (układ kółek przypomina ten w hulajnodze) – koszt takich rolek to ok. 120 zł. Ceny sprzętu dla dorosłych zaczynają się od 100 zł. W przypadku dzieci warto pomyśleć także o ochraniaczach na łokcie i kolana, rękawiczkach i kasku.

Hulajnogi

Hulajnogi na Zachodzie coraz częściej traktowane są jako środek transportu. Odwozisz dziecko do pobliskiej szkoły? Większość czasu spędzacie w korkach? Może to rozwiązanie idealne dla Was. Możesz podwozić dziecko na własnej hulajnodze dla dorosłych albo każde z Was może podróżować na swojej. Jeździć możecie też w czasie wolnym – dla przyjemności. Podróż takim środkiem transportu poprawia pracę serca, wpływa na kształtowanie się mięśni i dotlenia organizm. Ceny hulajnóg dla dzieci zaczynają się od kilkudziesięciu złotych; dla dorosłych – od ok. 160 zł. Zaletą tych drugich jest możliwość ich złożenia, dzięki czemu sprzęt da się bez problemu zabrać ze sobą np. do biura.

Skakanka

Ten tani sprzęt pozwoli Wam na urządzenie mnóstwa rodzinnych zabaw. I to bez wychodzenia z domu. Możecie podzielić się na drużyny, np. rodzice stanowią jedną, dwójka dzieci – drugą. Dzieci stają naprzeciwko siebie i kręcą skakanką, a rodzice wspólnie przeskakują obunóż. Na jeden ruch skakanką przypada jeden przeskok. Podczas zabaw na świeżym powietrzu możecie urządzić zawody. Zawodnicy pokonują wyznaczony wcześniej dystans, skacząc na skakance. Wygrywa ten, kto pokona wyznaczony odcinek najmniejszą liczbą skoków. Możecie też konkurować w liczbie skoków pokonanych w określonym czasie itd. Skoki na skakance poprawiają kondycję i ogólną koordynację ruchową oraz wzmacniają mięśnie nóg.