Fundacja Instytut Łukasiewicza patronem medialnym Międzynarodowego Rodzinnego Turnieju Niepodległości w Piłce Siatkowej

Siatkarskie drużyny z Polski, Słowacji i Ukrainy wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Rodzinnym Turnieju Niepodległości w Piłce Siatkowej. Zmagania rozpoczną się 28 listopada w Jedliczach-Ustrobnej.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem turnieju jest Jerzy Kaleta, który sportową pasję z młodości postanowił przełożyć na budowanie najpierw sali sportowej, a potem popularności sportu w rodzimych stronach – Wojaszówce na Podkarpaciu. Gdy budowa nowoczesnej hali sportowej zakończyła się sukcesem, w 1998 r. powstało Towarzystwo Sportowe Pro-Familia. 

–  Pierwszą imprezą, jaką zorganizowaliśmy, był rodzinny turniej w piłce siatkowej w 1999 r. – opowiada pan Jerzy. – Bardzo ładnie nam ta impreza wyszła. Przyjechało 16 międzyregionalnych zespołów. Były dwie kategorie: dla drużyn złożonych z zawodników grających w ligach i typowo amatorska, dla zespołów z podwórka, rodzinnych, szkolnych.

Od tego czasu Międzynarodowy Rodzinny Turniej Niepodległości w Piłce Siatkowej na stałe wpisał się do kalendarza najbardziej wyczekiwanych imprez sportowych na terenie południowej Polski. Do patronów tegorocznej edycji należą m.in. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundacja Instytut Łukasiewicza.