Aktywność fizyczna zimą

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu tylko, gdy jest ciepło? Absolutnie nie! Zima to dobry czas na ruch na zewnątrz. Powietrze jest rześkie, nie przegrzewamy się tak szybko, a oddychanie chłodniejszym powietrzem dobrze wpływa na sen.

Spacery…

…to znakomita opcja dla początkujących. Do spaceru wystarczą dobre buty (nieprzemakalne) oraz odpowiednie ubranie. Jak w każdym wypadku – najlepiej sprawdzi się ubieranie „na cebulkę”, bo podczas ruchu organizm szybko się ogrzewa.

Nordic walking

Ta forma aktywności bardzo przyjęła się w Polsce. Zimą jest nawet przyjemniejszy, szczególnie na łonie natury. Podobnie jak w przypadku spacerów i marszów – najlepiej wykorzystać ten czas w towarzystwie. Podczas chodzenia można swobodnie rozmawiać – co może być pretekstem także do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Łyżwy

W każdym mieście średniej wielkości znajdziecie lodowisko – jeśli nie kryte – to otwarte. Najczęściej nie musisz kupować łyżew – wystarczy je wypożyczyć. To doskonały sposób na poprawę kondycji, dobry sen i sympatyczne spędzanie czasu ze znajomymi.

Bieganie

Wiele osób, które biegają od lat uważa, że bieganie zimą jest znacznie lepsze i efektywniejsze. Łatwiej się oddycha, a krew szybciej zaczyna krążyć, dzięki czemu mamy więcej energii.

Bezpieczeństwo podczas zimowej aktywności

Podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nie zapominaj o swoim zdrowiu:

  • nie przegrzewaj ani nie wyziębiaj organizmu
  • wygodne buty to podstawa
  • oprócz wygody, istotne jest także środowisko naszych stóp, dlatego buty muszą być nieprzemakalne.
  • pamiętaj o czapce – przez stopy oraz głowę ucieka najwięcej ciepła.
  • monitoruj zanieczyszczenie powietrza (jest sporo dobrych aplikacji, które możemy zainstalować w naszym telefonie). Gdy normy są przekroczone, użyjmy specjalnej maski antysmogowej (są modele przeznaczone do uprawiania sportu). Gdy nie mamy maski, lepiej zostać w domu.

Aktywność fizyczna zimą ma mnóstwo plusów. Przede wszystkim zachowujesz dobrą formę i wiosną nie musisz „nadrabiać” swojej kondycji. Twój organizm się hartuje i masz mniejsze skłonności do przeziębień.