Boli Cię kręgosłup? To popracuj nad… mięśniami

Siedząca praca, potem powrót na siedząco do domu, by w nim również siedzieć godzinami przed telewizorem lub komputerem. Niestety u coraz większej liczby osób dominuje siedzący tryb życia, który często przyczynia się do problemów ze zdrowiem. Jednym z nich są bóle kręgosłupa. Jak sobie z nimi radzić?

W pierwszej kolejności wstać z fotela! Siedząc przez długi czas, utrzymujemy kręgosłup w statycznej pozycji, co z czasem skutkuje bólem pleców, pojawiającym się najczęściej w okolicach odcinka lędźwiowego. Brak aktywności fizycznej przyczynia się do osłabienia mięśni pleców, które nie wspierają kręgosłupa i zmuszają do nadmiernego obciążenia kręgów oraz znajdujących się pomiędzy nimi dysków.

Oto kilka przykładów prostych ćwiczeń do wykonania w domu, służących wzmocnieniu mięśni, które pomagają w pracy kręgosłupa.

Ćwiczenie 1

Leżąc na plecach, przyciągamy prawą nogę do klatki piersiowej, po czym staramy się przyciągnąć głowę do kolana. Następnie prostujemy nogę i kładziemy głowę stabilnie na ziemi. Po kilku sekundach wykonujemy identyczną czynność z drugą nogą.

Ćwiczenie 2

Leżąc na plecach, podnosimy obie nogi, uginając je w kolanach, ręce rozstawiamy na boki i staramy się przeciągać nogi raz w prawo, raz w lewo.

Ćwiczenie 3

W pozycji stojącej wykonujemy naprzemiennie skłony raz do lewej, a raz do prawej kostki.

Ćwiczenie 4

W pozycji klęczącej opieramy ręce o podłogę palcami do wewnętrznej strony i naprzemiennie unosimy plecy w górę i w dół, zatrzymując ruch w krańcowej pozycji na kilka sekund.

Ćwiczenia należy dopasować do swoich możliwości i pamiętać, żeby się nie przeforsowywać. Jeśli w trakcie gimnastyki odczujemy nasilający się ból, należy przerwać ćwiczenia.