Po treningu ważna jest regeneracja!

Twoje dziecko posiada ogromne pokłady energii i wydaje Ci się, że nawet ciężki trening nie może ich wyczerpać? Czasem to tylko pozory. Pamiętaj, że po zajęciach fizycznych musisz zadbać o regenerację organizmu małego sportowca. Właściwe nawodnienie, wartościowy posiłek i odpowiednia długość snu, to tylko niektóre czynności związane z treningiem, o których nie można zapomnieć.

– Po każdym wysiłku dziecko musi wyciszyć organizm. Trenerzy pod koniec intensywnego treningu wprowadzają działania mające na celu przywrócenie organizmu do warunków sprzed ćwiczeń: zmniejszenie tętna, szybkości i temperatury ciała. Kolejnym etapem jest rozciąganie, niezmiernie ważne w prewencji kontuzji, oraz rolowanie mięśni (ok. 8–10 powtórzeń na każdą partię ciała) – przypomina rodzicom Katarzyna Maliszewska z ośrodka Sport-Med Kraków.

– Ważne jest uzupełnienie płynów. Dzieci często zapominają o odpowiednim nawodnieniu, dlatego warto mieć wagę w miejscu, w którym odbywają się treningi. Dzieci mogą zważyć się przed treningiem i po nim, co da szybką informację, ile płynów mały sportowiec stracił i jak powinien się odpowiednio nawadniać. Zbyt późne spożycie posiłku może opóźnić regenerację organizmu. Istotne są ponadto odpoczynek oraz odpowiednia ilość snu – radzi Maliszewska.