Trening siłowy – przykładowe ćwiczenia

Wbrew obiegowej opinii ćwiczenia siłowe nie są domeną młodych, umięśnionych mężczyzn przesiadujących codziennie w siłowni. Rozwijanie siły mięśniowej jest potrzebne bez względu na wiek.

PRZYSIADY-620PX

  1. Stań w lekkim wykroku. Noga znajdująca się z przodu powinna całą powierzchnią przylegać do podłogi. Noga z tyłu – na palcach. Oprzyj ręce na biodrach. Wykonując wdech, uginaj obie nogi, tak aby cały tułów poruszał się w dół. Staraj się równomiernie obciążać obie nogi. Unosząc się w górę, wykonuj wdech. Powtórz ćwiczenie kilka razy, następnie zamień nogi.
  2. Stań prosto w lekkim rozkroku. Wykonując wdech, unoś się na palcach, następnie powoli opadaj, wykonując wydech. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
  3. Stań prosto, stopy rozstaw na wysokości barków, ręce wyciągnij prosto przed siebie na wysokości klatki piersiowej. Wykonując wdech, uginaj nogi w kolanach, przenosząc jednocześnie pośladki w tył (uda i łydki powinny tworzyć kąt prosty). Wróć do pozycji wyjściowej.
  4. Stań przodem do ściany w odległości niewiele większej niż długość rąk. Oprzyj dłonie o ścianę i powoli pochylaj ciało lekko do przodu, przybliżając cały tułów w jej kierunku. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie powoli i płynnie odpychaj się do tyłu. Podczas ćwiczenia nie należy odrywać stóp od podłogi.