Ćwiczenia wytrzymałościowe ochronią przed upadkami

Im silniejsze mięśnie tym mniejsze prawdopodobieństwo upadku. Niestety – mniej niż jedna na dziesięć osób starszych regularnie wykonuje trening siłowy. Najnowsze badania pokazują, że takie właśnie ćwiczenia zmniejszają ryzyko upadku aż o 30 procent.

Naukowcy z University of Sydney zaprojektowali zestaw specjalnych ćwiczeń o nazwie Lifestyle integrated Functional Exercise (LiFE). Poprawiają one równowagę i wzmacniają siłę nóg. W fazie badań w programie uczestniczyło 300 osób w wieku powyżej siedemdziesięciu lat, które doświadczyły dwóch lub więcej upadków i doznały z ich powodów jakichś urazów.

przysiady

Upadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do poważnych złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia.

Za upadki odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, słabe mięśnie, zaburzenia widzenia, działanie leków i zagrożenia występujące w nieprzygotowanym dla starszej osoby mieszkaniu.